spät na zoznam

Všetky polia sú povinné.

Áno, prečítal(a) som si pravidlá súťaže a akceptujem ich.
Mám záujem o zasielanie noviniek.

Luník IX

Stredoeurópska fotografia, víťaz

2017
Luník IX je košická mestská štvrť, takmer úplne obývaná Rómami. Žije tam 4 500 až 6 000 ľudí, bez tečúcej vody a plynu a s elektrinou až po 14,00 hod. (ak zaplatia 60 eur mesačne). Tento rozdiel je spôsobený vysokou migráciou. Niektorí mladíci sa snažia uplatniť sa v západnej Európe – v Belgicku, v Holandsku alebo vo Veľkej Británii, mnohí sa však vracajú. Väčšina z nich nemá stálu prácu. Mnohí zamestnávatelia nechcú Rómov zamestnávať. Peniaze na živobytie majú len zo sociálnych dávok a z príležitostnej práce.
Pripomína to geto obkolesené mentálnym múrom. Nikto z mesta tam nechodí, pretože medzi ľuďmi prevláda strach, že ich tam okradnú alebo zbijú. Pre veľa Slovákov je to najtemnejšia časť ich krajiny.
Žije tam vyše 1 000 detí, ktoré každý deň chodia do školy (v rámci osady) a hrajú sa. Alkohol a drogy predstavujú reálny problém, najmä medzi chlapcami. Fetujú aj tí najmenší – lepidlo alebo iné látky, po ktorých sa cítia omámení.
Sú tu však aj rodiny, ktoré túžia po dôstojnom živote a robia všetko pre to, aby zmenili tento osud. Pomocnú ruku im ponúkajú aj ľudia zvonka – duchovní a obyčajní dobrovoľníci.# Stredoeurópska fotografia 2017 Damian Lemański

Damian Lemański


voľný fotograf

voľný fotograf